مخزن بتنی - سپتیک تانک - انواع مخزن بتنیدرباره مخزن بتنی :

مخزن بتنی و انواع آن

سپتیک تانک و مخزن بتنی چیست؟

نحوه عملکرد سپتیک تانک و مخزن بتنی

انواع سپتیک تانک

مزایای سپتیک تانک و مخزن بتنی

درباره شرکت فابیر

مخزن بتنی چیست:

مخزن بتنی در ساخت یک سپتیک تانک کاربرد داردوامکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می رساند سپتیک تانک به شکل یک مخزن بتنی در زیر سطح زمین قرار می گیرد سپتیک تانک به صورت سپتیک تانک بتنی و سپتیک تانک پلی اتیلنی است

مخزن بتنی و انواع آن:

مخزن بتنی میتواند برای هرچیزی از جمله مخزن زیرزمینی آب باران تا زیرزمینهای شراب، پناهگاه های آتش و ذخایر شیمیایی استفاده شود و هم چنین یکی دیگر از موارد کاربرد مخزن بتنی در سپتیک تانک می باشد.
مخزن بتنی به دو صورت مخزن بتنی پیش ساخته و مخزن بتنی غیر آماده موجود است.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک یک راه ساده،موثر و البته کم هزینه برای تصفیه اولیه فاضلاب خانگی و مجتمع های مسکونی است که دارای یک مخزن بتنی بزرگ و دو لوله ی ورودی و خروجی است شکل ساخت لوله های سپتیک تانک به گونه ای است که امکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می رساند سپتیک تانک دقیقاً در زیر سطح زمین قرار می گیرد .

سپتیک تانک

نحوه ی عملکرد سپتیک تانک:

محتویات فاضلاب از طریق لوله های ورودی وارد مخزن بتنی می شود و این فاضلاب پس از ورود به مخزن به سه حالت جامد،مایع و گاز تقسیم می شوند.لایه ی زیرین یا همان ته نشین شده لجن ها هستند لایه دیگر ذرات معلق هستند که سبک ترند و شامل روغن و چربیها و صابونها و دیگر پساب های ناشی از استحمام اند. اولین مرحله فرآیند تسویه همان ته نشینی جامدات است به دلیل عدم وجود اکسیژن در مخزن سپتیک تانک باکتری های آنائروبیک شروع به فعالیت می کنند و املاح موجود را به نمک های آلی و گازهایی چون هیدروژن و متان تبدیل می کنند برای جلوگیری از بوی بد ناشی از این پساب ها روی مخزن سپتیک تانک درپوشی می گذارند هر چند سال يك بار بايد قسمتی از لجن های آن را با پمپ كردن از سپتيك تانک خارج نمود . با ته نشينی لجن فقط مايع فاضلاب باقی مي ماند كه تا حدود ٧٠ درصد مواد آلی آن حذف شده اند همزمان و متناوب با تجزیه لجن در مخزن بتنی گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می نماید. گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای گاز را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند. ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجا که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی زیر سطح مایع قرار می گیرد. گسترش لایه های شناور گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلاب اصلی نیز ادامه می یابد. پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن است و نتیجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند و در نتیجه در پساب مخزن بتنی مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشکال مزبور را می توان با تخلیه و تنظیف منظم مخزن بتنی مرتفع کرد.
در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق، سپتیک تانک حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود،بطوریکه تخلیه لجن حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.
نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از آن خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک می شود. پساب های باقیمانده از این فعل و انفعالات به صورت پساب هایی در می آیند که برای محیط زیست بسیار مضر و عامل بیماری های خطرناکی هستند بنابرین هرگز نباید این پساب ها مستقیماً جذب آب های زیر زمینی و منابع آب جاری شوند از این رو باید این مایع از مخزن بتنی خارج شده و وارد حوضچه های کلر زنی و بعد از آن دفع گردد.

انواع سپتیک تانک:

مخازن سپتیک تانک به صورت سپتیک تانک بتنی، آجری و سپتیک تانک پلی اتیلنی ساخته می شود.

مهمترین مزایای این سپتیک تانک‌ها عبارتند از :

همچنین تانک‌های پیش ساخته بتنی به صورت مخازن چهار تا ده مترمکعب و به شکل استوانه عمودی ساخته می‌شوند. این درحالی است که سپتیک تانک‌ های بتنی غیر آماده را می‌توان در هرشکل و ظرفیت دلخواه طراحی و اجرا کرد.

شرکت فابیر

بتن مورد نیاز برای ساخت این مخزن بتنی باید بتن مقاوم و بتن ضد سایش باشد و از این رو شرکت فابیر مفتخر است محصولات خود را که شامل :
بتن ضد سایش
بتن با مقاومت بالا
ژل میکروسیلیس
آب بند بتن
که در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارند،معرفی نماید. فابیر

شرکت فناوران بتن ایرانیان ( فابیر )